دوربین مداربسته چیست؟

CCTV مخفف تلویزیون مداربسته است و معمولاً به‌عنوان نظارت تصویری شناخته می‌شود. “مداربسته” به این معنی است که عمل پخش معمولاً به تعداد محدودی (بسته) مانیتور منتقل می‌شوند، برخلاف تلویزیون “معمولی” که برای عموم مردم پخش می‌شود. شبکه‌های دوربین مداربسته معمولاً برای شناسایی و جلوگیری از فعالیت‌های مجرمانه و ثبت تخلفات ترافیکی استفاده می‌شوند، اما کاربردهای دیگری نیز دارند.

فناوری دوربین مداربسته اولین‌بار در سال ۱۹۴۲ توسط دانشمندان آلمانی برای نظارت بر پرتاب موشک‌های V2 توسعه یافت. بعدها توسط دانشمندان آمریکایی در هنگام آزمایش بمب اتمی مورداستفاده قرار گرفت.

کاربردهای دوربین مداربسته

مدیریت جرم و جنایت

با نظارت دوربین مداربسته می‌توان مجرمان احتمالی را بازداشت. هنگامی که جرمی رخ می‌دهد، فیلم‌های ویدئویی می‌توانند به مجریان قانون کمک کنند تا تحقیقات را انجام دهند و بعداً شواهدی برای پیگرد قانونی در دادگاه ارائه کنند. استفاده همراه با دوربین مداربسته، حسگرهای صوتی، حرارتی و سایر انواع حسگرها می‌تواند مقامات را در مورد اتفاقاتی که غیرعادی هستند، آگاه کند. مثلاً در صحنة وقوع یک جرمی چون شلیک گلوله یا آتش‌سوزی اماکن، دوربین‌های مداربسته می‌توانند فعالیت‌های مجرمانه داخلی را شناسایی و نظارت کنند. یا مثلاً در زندان‌ها ممکن است از نظارت تصویری برای جلوگیری از انتقال مواد مخدر و سایر کالاهای قاچاق به زندانیان استفاده کنند. دوربین‌های امنیتی می‌توانند مناطقی را که به‌راحتی در دسترس نیستند، به‌عنوان‌مثال پشت‌بام‌ها را نظارت کنند.

مدیریت بحران

با استفاده از دوربین‌های مداربسته، خدمات اورژانس و کارکنان امداد و نجات قادر به ارزیابی و نظارت بر رویدادهای در حال وقوع می‌توان بود.  به‌عنوان‌مثال از داخل یک ساختمان در حال سوختن، از یک غار یا از یک هلیکوپتر که بر فراز یک صحنه پرواز می‌کند می‌توان جهت مدیریت و بررسی سانحه بهتر استفاده کرد و آن را مدیریت نمود.

نظارت بر خیابان‌های شهر و جامعه

دوربین‌های چراغ‌های راهنمایی و سایر نقاط شهرها مردم را برای جمع‌آوری آمار ترافیک و همچنین گزارش تخلف برای سرعت غیرمجاز زیر نظر دارند. برخی از نقاط حساس شامل دوربین‌های امنیتی‌اند و تصاویری را که ضبط و تجزیه‌وتحلیل می‌کنند، برای محافظت از حریم خصوصی افراد، این تصاویر را مخابره یا ذخیره نمی‌کنند. در اصل، تعداد محدودی برای استفاده توسط محققان ارشد به‌منظور “توسعه نرم‌افزار بینش کامپیوتری” ذخیره می‌شود. این پروژه با برخی از مقاومت‌های ناظران حریم خصوصی مواجه شده است.

سؤالات خود در حوزه دوربین‌های مداربسته و دزدگیر را از همکاران ما بپرسید. نگاه برتر؛ نماینده مطرح برندهای دزدگیر و دوربین در کرج و قزوین، محمد شهر و ماهدشت

نظارت و تشخیص پزشکی

حدود ۴۳ ماهیچه صورت وجود دارد که افکار و احساسات افراد را بیان می‌کند. نرم‌افزار هوشمند می‌تواند این حجم عملکرد را شناسایی کند، به‌عنوان‌مثال؛ درد یا اضطراب. دوربین‌های مداربسته همچنین می‌توانند بیماران – به‌عنوان‌مثال کودکان یا افراد مسن – را برای شناسایی بحران‌های پزشکی احتمالی، زیر نظر بگیرند. مشکلاتی از قبیل سکته مغزی، یا حمله صرع یا آسم.

تحقیقات رفتاری

دوربین مداربسته‌ای که برای تحقیق در مورد خودکشی استفاده می‌شود نشان می‌دهد که ۸۳ درصد از افرادی که سعی می‌کنند خود را جلوی قطار پرتاب کنند، رفتارهای خاصی از خود نشان می‌دهند. اینها بعداً از فیلم‌های دوربین‌های مداربسته تجزیه‌وتحلیل شدند و اکنون برای هشداردادن به ناظران در مورد خودکشی احتمالی استفاده می‌شوند. همچنین از شبکه‌های نظارتی برای ثبت فعالیت‌های جمعیت در مکان‌های عمومی و جلوگیری از رفتارهای ضداجتماعی توسط محققان استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، دوربین‌ها در مدارس برای امنیت و ضبط وقایع یا زمین‌بازی.

هوش خرده‌فروشی

اطلاعات بازار به‌دست‌آمده از نظارت تصویری از مشتریان برای تجزیه‌وتحلیل روند خرید و فعال‌کردن استراتژی‌های پیشرفته استفاده می‌شود، به‌عنوان‌مثال. مردم چگونه خرید می‌کنند، از کدام راهروها بیشتر عبور می‌کنند، چقدر احتمال دارد که به فراخوان‌ها در طرح‌بندی فروشگاه‌های مختلف پاسخ دهند. نقشه‌های حرارتی می‌توانند بالا و پایین‌ترین میزان ترافیک خریداران را در مکان‌های خاص در فروشگاه نشان دهند، و به فروشگاه‌ها کمک می‌کنند تا زمان‌های اوج خرید، انواع تبلیغات ترجیحی و نیازهای کارکنان را برای دوره‌های اوج خرید شناسایی کنند.

 

انواع دوربین مداربسته را بشناسید

دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند؟

سیستم‌های آنالوگ و دیجیتال کاملاً متفاوت عمل می‌کنند. اما شبکه‌های دوربین مداربسته مدرن از نرم‌افزار و سخت‌افزار واسط برای تبدیل آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌کنند. به این فرایند تجهیز یا retrofitting می‌گویند.

یک سیستم دوربین مداربسته سنتی شامل:

  • یک یا چند دوربین (آنالوگ یا دیجیتال) که هرکدام دارای لنز مجهز به حسگر تصویر هستند
  • یک ضبط‌کننده – یا یک ضبط‌کننده نوار ویدئویی استاندارد برای سیستم‌های آنالوگ، یا یک ضبط‌کننده ویدئوی مستقیم (DVR) یا یک ضبط‌کننده ویدئوی شبکه (NVR) برای سیستم‌های دیجیتال
  • کابل – RJ45 برای دیجیتال یا کواکسیال برای آنالوگ
  • یک یا چند نمایشگر که تصاویر به آنها منتقل می‌شود

۱- دوربین با استفاده از حسگرهای تصویر، تصاویر را از طریق لنز ضبط می‌کند.

۲- این تصاویر (و اغلب صدا نیز) به‌صورت بی‌سیم یا کابل به ضبط‌کننده یا نوار منتقل می‌شوند. ضبط‌کننده‌ها ممکن است از نرم‌افزار تحلیلی و سایر فناوری‌های هوشمند برای اسکن داده‌ها و ارسال هشدارهای خودکار به انسان‌ها یا سایر سیستم‌ها و دستگاه‌ها استفاده کنند. این نرم‌افزار مدیریت ویدئو (VMS) فیدهای ویدئویی را ضبط، ذخیره و تجزیه‌وتحلیل می‌کند. این نرم‌افزار اغلب خودآموز است و از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی (ML) استفاده می‌کند که از عملکردهایی مانند تشخیص حرکت، تشخیص چهره، شمارش افراد و غیره استفاده می‌کند.

۳- مانیتور(ها) را می‌توان به‌صورت پسیو (از طریق نرم‌افزار) یا اکتیو  (توسط افراد) نظارت کرد. شبکه‌های دوربین مداربسته خود می‌توانند و باید نظارت شوند.

 

همین‌الان با کار شناسان نصب و راه‌اندازی دوربین‌های مداربسته نگاه برتر تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما برخوردار شوید.

انواع سیستم‌های دوربین مداربسته

آنالوگ – از کانکتورهای Bayonet Neill-Concelman (BNC) روی کابل‌های کواکسیال برای انتقال سیگنال‌های ویدئویی پیوسته استفاده کنید. وضوح نسبتاً پایینی دارند؛ اما ارزان و مؤثر هستند. در یک سیستم آنالوگ تجهیزات جانبی بیشتری وجود دارد، به‌عنوان‌مثال. کابل‌های کواکسیال استاندارد معمولاً صدا را منتقل نمی‌کنند. سیگنال‌های آنالوگ را می‌توان دیجیتالی کرد و دیجیتالی‌شدن را حتی با تجهیزات قدیمی‌تر مقرون‌به‌صرفه‌تر می‌کند. تصاویر نیاز به یک کارت کپچر دارند و می‌توانند روی رایانه شخصی یا ضبط صوت ذخیره شوند. آنالوگ HD یک پله بالاتر وضوح را نسبت به سیستم‌های سنتی (۱۰۸۰ پیکسل) افزایش می‌دهد و با دوربین‌های آنالوگ و BNC سازگار است.

دیجیتال – دیجیتالی کردن سیگنال‌ها در سطح دوربین. این سیستم‌ها به کارت کپچر نیاز ندارند؛ زیرا تصاویر مستقیماً در رایانه ذخیره می‌شوند، اما به فضای (نسبتاً) زیادی برای ذخیره ضبط نیاز دارند، بنابراین معمولاً به‌شدت فشرده می‌شوند.

شبکه یا IP – این سیستم‌ها که با دوربین‌های آنالوگ یا دیجیتال استفاده می‌شوند، از یک سرور ویدئویی برای پخش فیلم از طریق اینترنت استفاده می‌کنند. از مزایای آن می‌توان به امکان وای‌فای و صدا، هوش مصنوعی توزیع شده (DAI) برای تجزیه‌وتحلیل فیلم‌های تصویری، دسترسی از راه دور، برق از طریق اترنت (POE) و وضوح بهتر اشاره کرد. علاوه بر این، دوربین‌های IP این قابلیت را دارند که دوربین‌های بیشتری را در یک دوربین قرار دهند که می‌تواند زاویه وسیعی را پوشش دهد که معمولاً ممکن است چندین دوربین یا سیستم دوربین را پوشش دهد.

هر سه گزینه هنوز به طور یکسان مورداستفاده قرار می‌گیرند و تمایل زیادی به سیستم‌های دوربین IP و دوربین‌های فیلم‌برداری دیجیتال دارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از روش‌های نصب و راه‌اندازی سیستم‌های امنیتی تحت شبکه با همکاران و کارشناسان مجرب ما تماس بگیرید. نگاه برتر نمایندگی برندهای مطرح سیستم‌های امنیتی و حفاظتی همچون دزدگیرهای آنیک و جی‌ام کا و دوربین‌های مداربسته داهوا، برایتون، اورسین و … است.

اصطلاحات کلیدی فنی دوربین مداربسته

ویدئو انکودر یا رمزگذارهای ویدئویی

رمزگذارهای ویدئویی امکان انتقال سیستم‌های دوربین مداربسته آنالوگ به برخی از سیستم‌های شبکه را فراهم می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد از سخت‌افزار ارزان‌تر و ویژگی‌های مدرن استفاده کنند. این نرم‌افزار امکان اتصال سیمی را می‌دهد و سپس سیگنال‌های ویدئویی را دیجیتالی می‌کند و آنها را به یک سیستم مبتنی بر IP سیمی یا بی‌سیم ارسال می‌کند.

سنسورهای تصویر

دوربین‌ها از انواع مختلفی از حسگرهای تصویر استفاده می‌کنند که نور را به سیگنال‌های الکترونیکی تبدیل می‌کنند. یک حسگر شامل چندین فوتو دیود یا پیکسل است که میزان نور در معرض نور را ثبت کرده و آن را به الکترون تبدیل می‌کند. دو فرمت محبوب CMOS (نیمه‌هادی اکسید فلزی مکمل) و CCD (دستگاه جفت شده شارژ شده) هستند.

CMOS – این سنسورها مقرون‌به‌صرفه‌تر از سنسورهای CCD هستند. سنسورهای CMOS مگاپیکسلی (با استفاده از میلیون‌ها پیکسل) ممکن است حتی باکیفیت سنسورهای CCD رقابت کنند.

CCD – اینها با مصرف برق بالاتر پرهزینه‌تر هستند. اسکنرهای CCD عموماً بهترین گزینه برای شرایط نوری نامناسب هستند (حساسیت نوری بالاتری دارند) و نسبت به CMOS کم‌صداتر هستند. (درحالی‌که سیگنال خود آنالوگ است، برای انتقال توسط یک مبدل آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌شود که مقادیر پیکسل‌ها را به مقادیر عددی تبدیل می‌کند.)

اسکن تصویر

برای دوربین‌های مداربسته دیجیتال، سنسورهای CCD معمولاً از روش اسکن درهم (نور فوری) استفاده می‌کنند، درحالی‌که CMOS و CCD می‌توانند از اسکن پیش‌رونده یا درهم استفاده کنند. دوربین‌های آنالوگ فقط از اسکن درهم‌آمیخته استفاده می‌کنند.

Interlaced (محبوب برای برنامه‌های CCD) – این تکنیک شامل انتقال TVLهای زوج و فرد از یک تصویر است. دوربین‌هایی با بیش از ۴۰۰ خط وضوح خوبی ارائه می‌دهند و بیش از ۷۰۰ خط وضوح بالا در نظر گرفته می‌شود. این ارسال‌ها، بارهاوبارها به‌روز می‌شوند، پهنای باند را کاهش می‌دهند و مغز انسان را فریب می‌دهند که تصور کند یک تصویر واحد و کامل را می‌بیند. این تا زمانی است که یک ضبط درهم در یک مانیتور درهم دیده می‌شود. در یک مانیتور اسکن پیش‌رونده، یک تصویر درهم‌آمیخته ممکن است ناهموار به نظر برسد. نرم‌افزارهای ویدئویی مدرن ابتدا اسکن‌های درهم‌آمیخته را جدا می‌کند تا آنها را به اسکن‌های پیش‌رونده تبدیل کند که می‌توانند در مانیتورهای اسکن آنالوگ و پیش‌رونده مشاهده شوند.

پیشرفته یا پیشرو (محبوب برای برنامه‌های کاربردی CMOS) – این روش تصویر را به فیلدها (خطوط زوج و فرد) تقسیم نمی‌کند. در عوض، تصویر اسکن می‌شود و هر خط (فیلد) به‌صورت متوالی بر روی یک مانیتور نمایش داده می‌شود.

ضبط‌کننده‌ها

دستگاه‌های DVR معمولاً بخشی از سیستم دوربین مداربسته هستند و به اجزای داخلی مختلف متصل می‌شوند، نه به شبکه‌های خارجی. DVRها عموماً با دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌شوند. در سیستم DVR، هر دوربین باید مستقیماً به ضبط‌کننده متصل باشد.

درحالی‌که سیستم‌های DVR خود فیلم را پردازش می‌کنند، سیستم‌های NVR داده‌ها را در سطح دوربین رمزگذاری و پردازش می‌کنند، و سپس آن‌ها را به ضبط‌کننده ارسال می‌کنند که به نوبه خود برای ذخیره‌سازی و نظارت از راه دور استفاده می‌شود. سیستم‌های NVR معمولاً از دوربین‌های IP استفاده می‌کنند. در یک سیستم NVR، هر دوربین IP به یک شبکه متصل می‌شود.

مزایا و معایب دوربین مداربسته شبکه

جوانب مثبت – نظارت از راه دور را ممکن می‌کند، نیازی به کابل‌کشی شبکه ندارد، بسیار متحرک باشد و اتوماسیون فرایندهای نظارت را فعال می‌توان نمود.

معایب – می‌تواند گران باشد، مستلزم منحنی یادگیری بالاتر است و در معرض خطر هکرها است.

مزایا و معایب دوربین مداربسته آنالوگ

  • مزایا – نصب ارزان‌تر و آسان‌تر از دوربین مداربسته شبکه با پشتیبانی بیشتر فروشنده
  • معایب – وضوح پایین‌تر، کابل‌کشی بیشتر موردنیاز است و رمزگذاری داده‌ها را تسهیل نمی‌کند

 

ما مراقب دارایی شما هستیم. با نگاه برتر نگران چیزی نباشید. رقابتی‌ترین و ارزان‌ترین دوربین و دزدگیر را از ما بخواهید. نماینده مطرح و شناخته شده در کرج و محمد شهر کرج

انتقادات دوربین مداربسته

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نظارت فعال در هر سیستم دوربین مداربسته به دلیل پیکربندی‌های ناکارآمد سیستم، ضبط‌های ویدئویی باکیفیت پایین، تجهیزات معیوب یا قدیمی، ارتباطات ناکافی بین ذی‌نفعان و اعضا، سیاست‌های ناکارآمد مدیریتی، راه‌اندازی ناکارآمد (مانند کمبود فضا)، سروصدای پس‌زمینه و.. است که در نهایت می‌تواند موجب بروز مشکل شود.

انتقاد اصلی علیه دوربین مداربسته، پتانسیل آن برای نفوذ به حریم خصوصی افراد، احساس کارکنان (مشتریان) و نقض احتمالی حریم خصوصی است. بسیاری از این مسائل را می‌توان با نرم‌افزار نظارت بر شبکه مانند PRTG کاهش داد.

دوربین مداربسته چیست؟ در ویکی پدیا ببینید

آینده دوربین مداربسته

در آینده سایر فناوری‌های دیجیتال مکمل دوربین مداربسته خواهند بود تا فرایند نظارتی مستقل‌تر و فعال‌تر را ایجاد کنند. این فناوری‌ها شامل تشخیص چهره، دوربین‌های متصل، سخت‌افزار هوشمند، پلاک خوان‌ها، پهپادها، دوربین‌های بدن پلیس و اینترنت اشیا هستند. این فناوری‌ها نظارت غیرفعال یا پسیو را افزایش می‌دهند، توانایی سیستم‌ها، به‌جای افراد و  افزایش سطح هشدارها را به همراه دارد. نظارت انبوه و حضور بیشتر دوربین‌های امنیتی، همان‌طور که در حال حاضر در چین شاهد آن هستیم، می‌تواند به سایر کشورها نیز سرایت کند.

نظارت بر شبکه‌های دوربین مداربسته

یکی از روندهای روبه‌رشد سریع در امنیت دوربین مداربسته، نرم‌افزار نظارت بر شبکه است که سیستم‌های دوربین مداربسته را تضمین می‌کند که همچنان فعال هستند و می‌توانند نظارت ۲۴ ساعته یک منطقه و اعلان‌های قابل‌اعتماد را ارائه دهند. سیستم‌های مانیتورینگ می‌توانند هنگام قطع برق به کارکنان هشدار دهند (و به طور خودکار به منبع تغذیه پشتیبان سوئیچ شوند)، دائماً فعالیت غیرعادی در شبکه را بررسی کنند و برای انواع مختلف استفاده، خطرات و الزامات (مانند پزشکی یا خرده‌فروشی) پیکربندی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه مرور بهتری را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت، با استفاده ما از کوکی ها موافقت می کنید.