دوربین مخفی و انواع آن

 

دوربین مخفی چیست؟

دوربین مخفی چیست؟

دوربین مخفی نوعی دوربین مداربسته است که به طور کلی شامل یک لنز,یک حسگرتصویر,یک ماژول پردازش تصویرو یک واحد ضبط تصویر است.این دوربین ها معمولا در مواردی که نیاز به نظارت و کنترل برروی فعالیت هایی هست,استفاده می شود. این نوع دوربین ها ،مناسب برای مواقعی هستند که هدف زیر نظر گرفتن رفتار و حرکات افراد و یا حفاظت از اموال و وسایلی خاص است.

نکته مهم این است که دوربین های مخفی را در اشکال مختلفی می سازند که معمولا شبیه دوربین به نظر نیامده و جلب توجه نکند.این دوربین ها به سادگی به گوشی شما وصل می شود و می توانید تصاویر را ضبط کنید.بدین صورت این دوربین ها قابلیت ضبط صدا هم دارند.

اما دوربین مخفی چگونه کار می کند؟

هدف اصلی این است که را به صورت استراتژیک در جایی قرار دهیم که بدون توجه بماند، اما همچنان کارایی خود را در گرفتن محیط اطراف خود حفظ کند. ممکن است آن را در یک ضبط ویدیویی، یک گیاه، یک کتاب یا حتی یک اسباب بازی کودکان پنهان کنید. هر جایی که دستگاه توجه زیادی را به خود جلب نکند خوب است.

بسته به نوع دوربین مخفی که استفاده می‌کنید، می‌تواند بدون توقف ویدیو ضبط کند یا از حسگر حرکتی استفاده کند که فقط زمانی فعال می‌شود که چیزی در اتاق حرکت می‌کند.

هر دوی این گزینه‌ها مزایا و معایب خود را دارند، اما در بیشتر موارد، استفاده از حسگر حرکت تنها منجر به ضبط ویدیویی می‌شود که واقعاً مرتبط است، بنابراین کار کمتری برای شما انجام می‌شود که به صورت دستی فیلم‌ها را مرور کنید. فیلم کمتر همچنین به این معنی است که برای ذخیره آن به فضای هارد دیسک کمتری نیاز خواهید داشت.

برای بررسی فیلم ضبط شده، به یک مانیتور نیاز دارید. هر مانیتور کامپیوتر قدیمی ساده به خوبی کار می کند، اما اگر مانیتور در دسترس ندارید، اکثر تلویزیون های امروزی تمام جک های ورودی مورد نیاز را دارند.

در هر صورت، یک دوربین مخفی درست مانند یک دوربین مداربسته معمولی کار می کند ، به جز این واقعیت که کمی کوچکتر طراحی شده است، بنابراین کار پنهان کردن آن بسیار آسان تر است.

این دستگاه با استفاده از یک لنز کار می کند که از طریق آن نور ورودی را می گیرد. سپس نور بر روی شبکه کوچکی از آشکارسازهای نور متمرکز می شود. اینها وظیفه اندازه گیری میزان نور در یک نقطه خاص از تصویر را دارند.

در صورتی که از دوربین مخفی رنگی استفاده می کنید، آشکارساز میزان نور قرمز، آبی و سبز را اندازه گیری می کند. پس از آن، به سادگی آنها را با هم جمع می کند تا رنگ نور را در یک مکان خاص نشان دهد. در نهایت وقتی این آشکارسازها با هم ترکیب می شوند، یک تصویر کامل شکل می گیرد.

این نوع دوربین میتواند در گوشی های همراه,خودکار,ساعت,عروسک و… جاسازی شود ولی باید توجه داشته باشید که استفاده از این دوربین ها بدون مجوز به علت نقص حریم شخصی پیگرد قانونی دارد.انواع مختلفی از دوربین های مخفی وجود دارد که می توانید خریداری کنید. آنها بیشتر در دسته های زیر قرار می گیرند:

دوربین مخفی سیمی

 

داشتن یک دوربین مخفی سیمی به سادگی به این معنی است که یک سیم فیزیکی در محل وجود دارد که آن را به دستگاه ضبط واقعی مانند VCR، DVR یا مانیتور تلویزیون متصل می کند.

مزیت این گزینه این است که هزینه زیادی ندارد. با این حال، مگر اینکه واقعا خلاق باشید و به چیزی هوشمندانه فکر نکنید، برای پنهان کردن همه سیم ها کار سخت تری خواهید داشت!با این حال، اگر به مقداری الهام نیاز دارید، یک راه خوب این است که آنها را در دستگاهی که قبلاً از سیم (بلندگو، ساعت و غیره) استفاده می‌کند پنهان کنید، بنابراین دیدن سیم هیچ شکی را ایجاد نمی‌کند.

دوربین مخفی بی سیم

دوربین مخفی بی سیم

یک دوربین مخفی بی سیم مانند دوربین مخفی سیمی عمل می کند، با تنها تفاوت این که برای انتقال سیگنال به گیرنده نیازی به کابل فیزیکی ندارد. این امر پنهان کردن آنها را بسیار ساده تر می کند، اما نقطه ضعف آن این است که به دلیل فرستنده بی سیم هزینه کمی بیشتر می کنند.

دارای فرستنده بی سیم داخلی است که سیگنال را به گیرنده می فرستد. برای دسترسی به فیلم، به یک دستگاه تلویزیون، DVR یا VCR نیاز دارید. حتی می توانید آن را از آنجا ضبط کنید و در تاریخ بعدی پخش کنید.یک دوربین بی سیم زندگی را بسیار آسان تر می کند و ارزش آن را دارد که برای اثربخشی و راحتی کمی بیشتر سرمایه گذاری کنید.

دوربین مخفی DVR داخلی

دوربین مخفیDVRداخلی

دوربین مخفی DVR داخلی به سادگی به این معنی است که دوربین به یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال با اندازه میکرو متصل است که فیلم را روی یک رسانه قابل جابجایی مانند کارت حافظه ضبط می کند. هنگامی که می خواهید ببینید دوربین مخفی چه چیزی را ضبط کرده است، به سادگی رسانه را به رایانه شخصی خود وصل کنید و از آنجا به فیلم ضبط شده دسترسی پیدا کنید.
این گزینه نیز به دلیل سخت افزار اضافی DVR که در داخل دستگاه قرار دارد، هزینه کمی بیشتر دارد. با این حال، مزیت این است که شما لازم نیست نگران انتقال سیگنال در هر جایی باشید، چه از طریق سیم یا از راه دور. اگر نیازی به نظارت بر عملکرد در زمان واقعی ندارید، این راه حل عالی است

دوربین مخفی خودکاری

دوربین مخفی خودکاری

این دوربین بسیار کوچک به صورت مخفی داخل خودکار جایگذاری شده است.خودکار شما به سادگی قابل حمل است.شما میتوانید ان را درون دستان یا جیب پیراهن خود نگه دارید بدون انکه توجه کسی را جلب کنید.این دوربین ها قابلیت ضبط صدای محیط اطراف و ضبط تصاویر, داخل کارت حافظه را دارند و به شما این امکان را می دهد تا به صورت نامحسوس از محیط اطاف خود فیلم تهیه کنید.

دوربین پریزی مخفی

دوربین مخفی پریزی

پریزی مخفی

که بسیار هم رایج است,برای استفاده های نابهنجار و غیر قانونی استفاده می شود.#پریز_دوربین_دار عموما در اماکنی استفاده می شود که می خواهند محیط اطراف را کنترل کنند و دور از سرقت نگه دارند.این نوع دوربین ها قابلیت ضبط تصاویر,ارسال و دریافت و قابلیت دیدن تصاویر از راه دور دارند و این درحالی است که دوربین_پریزی_مخفی اصلا قابل تشخیص نیست.استفاده از این محصول کاملا غیر قانونی می باشد و استفاده از ان پیگرد قانونی دارد.

مدل مخفی آینه ای

دوربین مداربسته مخفی آیینه ای

دوربین مداربسته مخفی آینه‌ای، یک مدل منحصربه‌فرد از دوربین‌های جاسوسی است که به وسیله ترکیب هوش مصنوعی با تکنولوژی آینه‌ای طراحی شده است. این دوربین با قرار گرفتن یک دوربین کوچک درون یک محفظه و پوشاندن سطح محفظه با یک آینه‌ی محدب، به راحتی در محیط‌های مختلف و در ظاهر یک آینه عادی قرار می‌گیرد.
استفاده از دوربین مداربسته مخفی آینه‌ای بسیار ساده و بدون دردسر است. با توجه به طراحی منحصربه‌فرد آن، نه تنها به عنوان یک ابزار امنیتی عالی عمل می‌کند بلکه از لحاظ ظاهری هم با محیط اطراف هماهنگی دارد. توجه به محل نصب این دوربین بسیار مهم است، زیرا نور محیط می‌تواند تأثیر زیادی بر کیفیت تصاویر و ویدیوهای ضبط شده داشته باشد.

دوربین مداربسته مخفی جاسوئیچی

دوربین مخفی مداربسته جاسوئیچی

دوربین مخفی جاکلیدی یا دوربین مخفی جاسوئیچی، ابزار فیلم‌برداری کوچک و قابل‌حمل است.این نوع دوربین به راحتی در دست قرار می‌گیرد و امکان تنظیم زاویه دید آن را فراهم می‌کند. این نوع دوربین مداربسته مخفی، با سایز کوچک خود از نظر جلب توجه کم و قابلیت حمل آسان، یک ابزار موثر در فیلم‌برداری مخفیانه محسوب می‌شود. با این حال، یکی از محدودیت‌های این دوربین کوچک، محدودیت زمانی باتری آن است که تنها به مدت ۳۰ دقیقه قادر به کارکرد می‌باشد.

ساعت جاسوسی

ساعت جاسوسی

این نوع دوربین در ساعت دیواری نصب می شود و در موقعیت هایی قرار می گیرد که نیاز به نظارت مداوم است. این نوع ساعت دارای یک دوربین جاسوسی مخفی است که می تواند به مکان های دیگر منتقل شود. همچنین دارای یک فرستنده برای انتقال ویدئو به کاربر است.

دوربین قلمی

دوربین قلمی

دوربین قلمی: قلمی است که با دوربین ساخته شده است. دوربین قلم مانند یک قلم معمولی به نظر می رسد. دوربین قلم را می توان برای نوشتن یا قلاب کردن روی پیراهن استفاده کرد. از دیگر ویژگی های آن می توان به مدت ۴-۶ ساعت استفاده و فضای ذخیره سازی داخلی چند گیگابایتی اشاره کرد. این نوع دوربین در دسته دوربین های جاسوسی سیمی قرار می گیرد.

دوربین مخفی کلاهی

دوربین مخفی کلاهی

این سبک از دوربین مخفی داخل یک کلاه قرار می گیرد و تصاویر باکیفیت را ضبط می کند.بله درست خوانده اید.با استفاده از کلاه خود و دوربین مداربسته کوچک که در فضایی در کلاه تعبیه شده است اقدام به تصویربرداری به صورت جاسوسی می کند.این دوربین مداربسته مخفی امکان انتقال تصویر بر روی گوشی را دارد . همچنین می تواند صدا محیط را ضبط کند. و تصاویر و صدا را ذخیره نماید.این نوع دوربین ها را در مکانهای غیر قابل شناسایی و خارج از دید قرار می دهند.

دوربین لامپی

دوربین لامپی

دوربین لامپی یکی از پرفروش ترین دوربین های مداربسته بیسیم می باشد . که بصورت لامپ طرحی شده است . باید در نظر داشته باشید که از این لامپ استفاده های نابجا انجام ندهید. و قبل از نصب با بنر در این مکان دوربین مداربسته هست افراد را مطلع سازیم. دوربین لامپی به علت نصب راحتی که دارد و دید ۳۶۰ درجه ای که نشان می دهد . جز پرفروش ترین ها شده است.این دوربین مداربسته کوچک بسیار اقتصادی و قیمتی مناسب دارد .به همین علت کاربران تمایل بیشتری به استفاده از این محصولات در محیط های اداری یا مغازه ها یافته اند.

دوربین های مداربسته مخفی انواع دیگری هم دارند
دوربین مخفی آینه ای
دوربین مخفی توی پیچ
دوربین مخفی عینکی
ساعت مچی
دوربین مخفی شارژری
سه راهی
دوربین مداربسته مخفی گوشی داخل قاب موبایل
دوربین مداربسته مخفی داخل کانال کولر
و داخل هر وسیله ای که فکرشو بکنید قابل جایگذاری می باشد

مزایا و معایب دوربین های جاسوسی

مزایا و معایب دوربین مخفی

از مزایای این نوع دوربین به کوچک بودن آن و امکان دیدن تصویر بصورت زنده در اکثر نقاط می توان اشاره کرد.کیفیت تصاویر ضبط شده در دوربین های مخفی بصورت واضح است.معایب این دوربین ها شامل غیر قانونی بودن، و عدم استفاده آن ها در هر محیطی می باشد.از دیگر مزایای این دوربین می توان : متوجه نشدن سارقان از وجود همچین دوربین هست . که می توانید براحتی تصویر سارقان ضبط کنید.۵ مدل دوربین مداربسته وایرلس که بهترین کارایی برای شما داره می توانید ببینید.

قانون درباره استفاده از دوربین مخفی ها چه می گوید؟

رییس پلیس فتا تهران بزرگ به خرید و فروش دوربین‌های مخفی و ابزار شنود واکنش نشان داده و گفته چنانچه از دوربین کوچک مخفی که بیشتر جنبه جاسوسی دارند استفاده کنید هرگونه خرید و فروش دوربین مخفی و تجهیزات شنود در فضای مجازی جرم محسوب می شود.

چنانچه قصد نصب دوربین مداربسته بیسیم را داشته باشید این امر توسط مراجع قانونی تایید می شود و جرم محسوب نمی شود. اما باید در نظر داشته باشید برخی قوانین وجود دارد که شما را از نصب دوربین مداربسته در برخی محیط ها منع می کند. در صورتی که در این مکان ها اقدام به نصب دوربین مداربسته مجرم محسوب می شود و قانون می تواند با شما برخورد کند

تیجه گیری

درست است که دوربین مداربسته جاسوسی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. اما در هر صورت امنیت این دوربین ها بالاتر از مدل های قدیمی دانسته می شود. به خصوص در صورتی مجوز قانونی این دوربین را دریافت کرده و سیستم امنیتی قدرتمندی داشته باشید این دوربین کاملا بر مدل های دیگر ارجحیت دارد.

اگر دنبال دزدگیر هستید به این مقاله سر بزنید

انواع دزدگیر

سوالات متداول

کدام مدل از دوربین های مداربسته مخفی را خریداری کنیم؟
در رابطه با این موضوع نوع استفاده و کاربرد آن برای شما، تعیین کننده است. به عبارت دیگر بستگی به این دارد که کجا می خواهید از آن استفاده کنید.
دوربین مداربسته جاسوسی چه مدل هایی دارد؟
این دوربین در مدل های سوزنی، بند انگشتی و … تولید می شوند.
در صورت داشتن مجوز قانونی، کسی می تواند از دارنده این دوربین شکایت کند؟
در صورتی که مجوز قانونی دریافت شده باشد اما فرد به روش های غیر اصولی و در راه های غیر اخلاقی از آنها استفاده کند، بله امکان شکایت وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از کوکی ها استفاده می کند تا تجربه مرور بهتری را به شما ارائه دهد. با مرور این وب سایت، با استفاده ما از کوکی ها موافقت می کنید.